Rezumat

Apărut în anul 2005, „Cruciada copiilor” este un roman care face parte din literatura română contemporană. Autoarea, Florina Ilis, a fost comparată cu autori cunoscuți la nivel internațional, precum Salman Rushdie, autorul cărții „Copiii în miez de noapte”. Deși subiectul romanului nu se remarcă prin originalitate, el este abordat din perspectiva României anilor 2000, cu problemele specifice, precum: integrarea europeană, corupția și numărul în creștere al orfanilor.

Acțiunea romanului debutează în gara din Cluj, unde trenul special al elevilor unei școli gimnaziale din oraș se intersectează cu rapidul de București, acesta avându-l drept pasager pe Pavel Caloianu, un reputat ziarist. Trenul care transporta elevi se îndrepta spre Mangalia. Tentația vacanței îl cuprinde și pe Calman, un copil al de etnie rromă, care se furișează în trenul elevilor, chiar dacă era așteptat la București de căt...