Aplicații

Pentru a putea exersa noțiunile teoretice despre reprezentarea datelor prin intermediul tabelelor, graficelor sau a diagramelor, te sfătuim să încerci să rezolvi singur următoarele exerciții, iar mai apoi accesează pagina intitulată Aplicații pentru a vedea cum se rezolvă aceste cele trei exerciții enunțate mai jos.

Exercițiul 1

Se dă tabelul următor cu notele obținute la teza de matematică de elevii clasei a VIII-a :

Să se calculeze media pe clasă a notelor obținute la teza de matematică.

Exercițiul 2

În graficul de mai jos, este reprezentat profitul exprimat în milioane RON a unei companii pe perioada a zece ani. În ce an profitul a avut valoare maximă?

Exercițiul 3

Diagrama de mai jos reprezintă procentul elevilor din clasa a VII-a care au preferat un anumit sport. Care este procentul celor care iubesc handball-ul?