Text argumentativ despre utilitatea scrierii unui jurnal la vârsta adolescenței

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro

Text argumentativ despre utilitatea scrierii unui jurnal la vârsta adolescenței

Cu ajutorul eseului „Text argumentativ despre utilitatea scrierii unui jurnal la vârsta adolescenței” vei învăța cum să rezolvi corect cerința întâlnită la Bacalaureatul din anul 2013, sesiunea iunie-iulie, de către elevii de la profilul umanist. Profesorii noștri au structurat acest text de tip argumentativ conform regulamentului de la Bac, iar argumentarea și termenii folosiți sunt ușor de înțeles și de reținut. Citește textul argumentativ despre utilitatea scrierii unui jurnal la vârsta adolescenței și vei fi mult mai pregătit pentru examen.

Fragment din text

Text argumentativ despre utilitatea scrierii unui jurnal la vârsta adolescenței

În opinia mea, scrierea unui jurnal este foarte utilă pentru adolescenți. Acel caiet în care cineva își notează cele mai sincere trăiri, își analizează faptele și își interpretează gesturile, îi oferă posibilitatea de a face o analiză a faptelor pe care le-a săvârșit, pentru a trage apoi concluzii asupra acestora.

În primul rând, scriind în jurnal ceea ce faci și gândești, devii conștient de propriile fapte și gânduri. Bineînțeles că nu toți tinerii acceptă ideea jurnalului, pentru că îl consideră pierdere de timp sau pentru că se tem că intimitatea le va fi invadată de cei curioși și indiscreți. Totuși, sunt și tineri care își fac din jurnal un bun prieten, ... citește mai mult

Review-urile utilizatorilor
  • 31.08.2015