Text argumentativ despre rolul studiilor critice în formularea unui punct de vedere propriu asupra textului literar

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro

Întâmpini probleme la rezolvarea subiectului al II-lea de la Bac-ul al limba și literatura română? Profesorii noștri vin în ajutorul tău și au răspuns de nota 10 la cerința întâlnită în modelul de subiect II, din data de 01.01.2013, pentru profilul umanist, de a redacta un text de tip argumentativ de 150-300 de cuvinte (15-30 de rânduri) despre rolul studiilor critice în formularea unui punct de vedere propriu asupra textului literar. Argumentarea este complexă și este însoțită de exemple, motiv pentru care, citind textul vei avea șanse sigure de a obține o notă maximă la examenul de BAC. Citește textul argumentativ despre rolul studiilor critice în formularea unui punct de vedere propriu asupra textului literar și redactează apoi propria ta lucrare de punctaj maxim la limba română!

Fragment din text

Text argumentativ despre rolul studiilor critice

În opinia mea, studiile critice au un rol important în formularea unui punct de vedere propriu asupra textului literar deoarece ele constituie un reper esenţial în înțelegerea corectă a textului respectiv. O abordare adecvată a textului literar facilitează interpretarea acestuia de către cititor.

În primul rând, un studiu critic asupra unui text literar este realizat de o persoană competentă, cu pregătire de specialitate și cu experiență în domeniul respectiv. Ea deține informațiile necesare pentru a realiza studiul, exprimând opinii și orientând cititorul în înțelegerea textului prin descifrarea sensurilor și explicarea simbolurilor. Fiindu-i prezentate substraturile de semnificaţii ... citește mai mult

Review-urile utilizatorilor
  • 03.04.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    Foarte bine lucrat, are idei interesante!
  • 25.04.2015
    Scris de Elev in clasa a 10-a
    Foarte bun acest referat,scurt si la obiect!
  • 24.12.2015
    Argumente solide, contine informatii veridice.
  • 28.05.2015
    Scris de Elev in clasa a 11-a
    un text argumentativ foarte bun, respecta toate cerintele