Text argumentativ despre rolul datoriei civice în viața unui tânăr

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro.

Text argumentativ despre rolul datoriei civice în viața unui tânăr

Textul argumentativ despre rolul datoriei civice în viața unui tânăr are rolul de a te ajuta să înțelegi cum trebuie structurat un astfel de text, dar și de a te pregăti pentru subiectul II de la Bacalaureatul la limba și literatura română. Exemplul acestui text argumentativ despre rolul datoriei civice în viața unui tânăr a fost realizat de un elev și dezvoltă opinii pertinente, ușor de înțeles și de reprodus de către oricare alt elev.

Fragment din text

În opinia mea, rolul datoriei civice în viaţa unui tânăr este foarte important, deoarece asigură ordinea și armonia în societatea în care trăim. Ideea educaţiei civice a apărut în mintea adulţilor atunci când aceştia au simţit nevoia să transmită urmaşilor lor experienţa dobândită, cu scopul de a-i forma pentru viaţă, pentru viitor.

În primul rând, dezvoltarea civică are că scop formarea unor trăsături de caracter precum: stăpânirea de sine, cumpătarea și respectul pentru dreptate şi lege... citește mai mult

Text argumentativ despre rolul datoriei civice în viața unui tânăr

Produsul nu are încă un review - poți fi primul care înregistrează un review.