Text argumentativ despre lectură

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro

Text argumentativ despre lectură

Eseul publicat de noi constituie un text argumentativ despre lectură. În cadrul textului sunt aduse argumente în favoarea lecturii și a experienței câștigate de pe urma citirii unor cărți de căpătâi. Poți folosi acest text argumentativ pentru a te familiariza cu subiectul și pentru a te inspira în scrierea propriului tău eseu.

Ce mai trebuie să știi este faptul că profesorii au respectat întocmai structura textului argumentativ, dar și reperele prevăzute la subiectul II al examenului de Bacalaureat la română.

Fragment din text

Încă din cele mai vechi timpuri, omul a simțit nevoia să exprime bogăția de trăiri, sentimente, concepte și idei, întreaga sa ardere interioară. Au luat astfel naștere cărțile, aceste oglinzi ale sufletului, rod al imaginației și al fanteziei creatoare. Născute din truda, răbdarea și pasiunea omului, cărțile ne stau la căpătâi, luminându-ne sufletul, îmbogățindu-ne cunoștințele, dezvoltându-ne gândirea.

În opinia mea, cartea cu splendorile cuprinse în ea și implicit lectura trec poate mai neobservate din cauza altor surse informative din zilele noastre, cum sunt radioul, televiziunea, internetul, care au unele avantaje față de lectura unei cărți... Cumpărați accesul pentru a citi mai mult

Review-urile utilizatorilor
  • 31.03.2015
    Textul este foarte bine organizat, ideile sunt dezvoltate prin diverse tehnici de argumentare: comparaţia, citatul, ceea ce dau un plus de exactitate textului si sustin ideea (citatul) enuntat in ipoteza,