Text argumentativ despre influența evenimentelor din viața personală a artistului asupra operei sale

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro

Vrei să vezi cum trebuie să arate o rezolvare corectă și completă a cerinței de a scrie un text argumentativ de 150 – 300 de cuvinte (15 – 30 de rânduri) despre influența evenimentelor din viața personală a artistului asupra operei sale, întâlnită în rezerva subiectului II pentru examenul de Bacalaureat, din sesiunea iunie-iulie, 2013, pentru profilul umanist? Citește acest exemplu de text argumentativ și vei știi exact care este răspunsul pe care trebuie să-l dai. Atunci când au redactat acest text argumentativ despre influența evenimentelor din viața personală a artistului asupra operei sale, profesorii noștri au avut în vedere respectarea tuturor cerințelor din baremul de Bacalaureat, astfel modelul poate fi folosit ca o sursă sigură de inspirație pentru scrierea propriului text.

Fragment din text

În opinia mea, un artist transpune în opera sa aspecte din viața reală, lucruri care l-au impresionat într-o anumită perioadă din viață și pe care vrea să le păstreze imortalizându-le în creațiile sale.

În primul rând, orice operă pleacă de la o anumită realitate, căci ochii artistului se opresc asupra a ceva ce-i stârnește interesul, văzând dincolo de obișnuit, încercând prin puterea sa creatoare să transforme în artă un eveniment real. Pentru realizarea unei creații, realitatea este, așadar, transfigurată și filtrată prin imaginația artistului. El pleacă de la ceva real, dar schimbă și transpune estetic. Astfel, evenimentele care ocupă un loc central ... Cumpărați accesul pentru a citi mai mult

Review-urile utilizatorilor
  • 03.04.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    Foarte bun. M-a ajutat cu multe idei interesante!
  • 18.05.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    Este destul de bine structurat si este pe înțelesul tuturor.