Text argumentativ despre importanța vizionării ecranizărilor după opere literare

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro

Simularea examenului de Bacalaureat la limba și literatura română pentru elevii clasei a XI-a, profilul real, s-a desfășurat în data de 02.03.2015. În cadrul cerinței de la subiectul II li s-a cerut să redacteze un text argumentativ despre importanța vizionării ecranizărilor după opere literare. Din exemplul conceput de profesorii noștri vei învăța cum trebuie să arate o rezolvare de nota 10. Accesând acest text argumentativ despre importanța vizionării ecranizărilor după opere literare vei avea o sursă de inspirație în plus, iar la examenul de Bacalaureat nu vei avea probleme în soluționarea acestui subiect.

Fragment din text

De cele mai multe ori marile opere literare sunt transformate în ecranizări de succes. Motivul pentru care regizorii aleg să ecranizeze cartea este dorința de a face povestea cunoscută unui public mai larg. Din păcate, există mai mulți oameni care vizionează filme, decât oameni care citesc romane, nuvele sau piese de teatru, pentru că lectura presupune un efort intelectual mult mai nuanțat decât vizionarea unui film.

În primul rând, vizionarea ecranizărilor după anumite cărți poate fi extrem de utilă elevilor. Spre exemplu, un elev poate alege să urmărească filmul „Moromeții”, după ce a citit cele două volume ale romanului. Astfel, își va reîmprospăta memoria și poate va reuși să rețină anumite secvențe pe care le-a ratat citind romanul. Cert este că pentru cei care nu lecturează cu plăcere, cititul ... citește mai mult

Review-urile utilizatorilor
  • 08.03.2015
    Scris de Elev in clasa a 9-a
    Răspunsul este complet, este complex și susține cu ardoare ideea pe care o formulează.
  • 09.03.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    tot materialul este bun ideile din material mi-au folosit ca sursa de inspiratie pentru intocmirea altuia
  • 27.10.2015
    Scris de Elev in clasa a 11-a
    Este un text argumentativ ce contine tot ce ii trebuie. Opiniile sunt justificate cu exemple elocvente
  • 08.10.2015
    Material forte bun. Text complet, corect.