Text argumentativ despre importanţa practicării unui sport

0 0 0 0 0 0 (0 review-uri)
Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro

Nivel educație

Real 12

Materie

Limba și literatura română

Nota

Număr de pagini

Număr de cuvinte

Format fișier

Text argumentativ despre importanţa practicării unui sport

Accesând acest material vei găsi rezolvarea subiectului II de la examenul de Bacalaureat la limba română, primit de elevii de la profilul real, în sesiunea specială, ce a avut loc în data de 26.05.2014, a cărui cerință prevedea realizarea unui text argumentativ de 150-300 de cuvinte despre importanța practicării unui sport. În acest eseu vei găsi argumente concrete în favoarea unei vieți active, ce implică și exerciții fizice. În plus, textul argumentativ despre importanța practicării unui sport reprezintă o bază de la care elevii își pot crea propriul text de nota 10 la limba și literatura română.

Fragment din text
Text argumentativ despre importanţa practicării unui sport

Ghidându-ne după dictonul: „Mens sana in corpore sano”, se înțelege că practicarea unui sport este responsabilă de un corp sănătos, dar și de o minte sclipitoare. Dacă dorim să fim mai sănătoși, mai activi și cu o stare de spirit mai bună, atunci sportul este cu siguranță cea mai bună opțiune. Este necesar să facem sport, datorită numeroaselor beneficii pe care le aduce această activitate. Pe lângă faptul că de multe ori sportul este făcut din pasiune, deci cu plăcere, făcând sport ne asigurăm un corp sănătos, iar sănătatea este cu siguranță bunul cel mai de preț pe care îl avem.

În primul rând, sportul presupune o mulțime de activități din care le putem alege pe cele care ni se par cele mai potrivite. De la sporturile artistice, cum este gimnastica sau patinajul, până la sporturile bazate pe rezistență și forță, precum maratonul sau sportul cu halterele, opțiunile sunt variate și le putem practica pe cele care ni se potrivesc cel mai bine. Făcut cu plăcere și cu interes, sportul ... [citește mai mult]