Text argumentativ despre importanța implicării adolescenților în activități de protejare a mediului

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro

Acesta este un text argumentativ despre importanța implicării adolescenților în activități de protejare a mediului și prezintă argumente solide care susțin de ce tinerii ar trebui să aibă grijă de natură și de resurse. În plus, textul argumentativ se supune normelor pentru subiectul al II-lea al examenului de Bacalaureat la română și se încadrează în structura cerută de regulamentul acestuia. De reținut este și faptul că în urma citirii acestei lucrări despre importanța implicării adolescenților în activități de protejare a mediului, vei știi cum să redactezi propriul tău text argumentativ despre tema pusă în discuție.

Fragment din text

Importanța implicării adolescenților în activități de protejare a mediului

Prin mediu ne referim la totalitatea condițiilor naturale de pe Pământ sau dintr-o regiune a sa: atmosfera, temperatura, lumina, relieful, apa, solul etc., precum și celelalte ființe vii. După părerea mea, mediul are un rol foarte important în evoluția ființelor vii, care, la rândul lor, determină transformarea mediului. Nu putem trăi decât într-un mediu sănătos și curat. De aceea, protejarea mediului ar trebui să fie o preocupare a tuturor oamenilor și mai ales a tinerilor, care nu ar trebui să rămână indiferenți la problemele legate de mediu.

În primul rând, tinerii trebuie să cunoască regulile de menținere, protejare și îmbunătățire a condițiilor naturale de mediu, și de reducere sau eliminare, acolo unde se poate, a poluării mediului înconjurător și a surselor de poluare. Odată cunoscute regulile, aceștia trebuie să le și ... Cumpărați accesul pentru a citi mai mult

Review-urile utilizatorilor
  • 31.03.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a