Subiectul I | Simulare BAC matematică 2015 | Profil tehnologic

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro

Subiectul I | Simulare BAC matematică 2015 | Profil tehnologic

Ești curios dacă ai aplicat corect formulele și ai obținut rezultatele corecte la simularea probei scrise la disciplina matematică de la profilul tehnologic? Te întrebi cum ai fi putut obține punctajul maxim la subiectul I? În acest material am rezolvat subiectul I de la simularea din 04.03.2015, pentru clasa a XII-a, profilul tehnologic. Citește rezolvarea noastră, exersează în continuare și cu siguranța punctajul primit de tine la acest subiect va fi unul pe măsură.

Cuprins

1. Calculați suma primilor trei termeni ai unei progresii aritmetice (a_n)_n>=1, știind că a_1 = 1 și a_3 = 5.
2. Determinați abscisele punctelor de intersecție a graficelor funcțiilor f:R->R, f(x) = x^2 - x și g:R->R, g(x) = 2x - 2.
3. Rezolvați în mulțimea numerelor reale ecuația 3^(2-x) = 1/9.
4. După o ieftinire cu 15%, prețul unui obiect este 34 lei. Calculați prețul obiectului înainte de ieftinire.
5. În reperul cartezian xOy se consideră punctele A(1,4), B(-3,2) și C(5,2). Calculați lungimea medianei din vârful A al triunghiului ABC.
6. Arătați că tg30°ctg60°+tg60°ctg30° = 10/3.

Review-urile utilizatorilor
  • 06.03.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    Foarte bun, pot sa ma verific !
  • 22.06.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    Este foarte bun deoarece putem verifica cunostintele .