Eseu despre statul român modern | Simulare istorie Bac 2015

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro
  • Științe sociale 12
  • Istorie - 3 ore

Eseu Bac: Eseu despre statul român modern | Simulare istorie Bac 2015

Pentru ca tu să ai parte de o pregătire intensivă pentru examenul de Bacalaureat Istorie, echipa noastră ți-a pregătit un eseu despre statul român modern de nota 10 din cadrul simulării examenului de Bacalaureat Istorie pentru clasa a XII-a, din data de 4 martie 2015. Profesorii noștri au redactat ”un eseu, în aproximativ două pagini, despre statul român modern” respectând în tocmai baremul, pentru ca tu să ai parte de cel mai bun exemplu.
Citește acest eseu despre ”Statul român modern” și vei fi pregătit pentru examenul de Bacalaureat la Istorie!

Fragment din text

Eseu despre statul român modern

Secolul al XVIII-lea, denumit de istorici și ”epoca fanariotă”, a fost marcat de extinderea influenței, pe de o parte, a Imperiului Otoman în Moldova și Țara Românească, iar pe de altă parte, de influența Imperiului Habsburgic în Transilvania. Lipsa drepturilor și libertăților i-a ambiționat pe români, stârnind în ei dorința de emancipare și unitate. Ideile politice din acest secol nu doar că servesc drept inspirație pentru proiectele din secolul al XIX-lea, dar reprezintă și primul pas spre modernitate.

Unul dintre primele proiecte politice a fost ”Supplex Libellus Valachorum” din anul 1791, inspirat în mare parte de ”Supplex Libellus” din 1744, întocmit de episcopul Inocențiu Micu Klein în Transilvania. Cei care au redactat actul, printre care Gheorghe Șincai și Samuil Micu, au cerut împăratului Leopold al II-lea drepturi politice și civile egale cu cele ale păturei privilegiate.
În prima jumătate a secolului al XIX-lea, pe fondul izbucnirii revoluțiilor în Europa, Țările Române au reînceput lupta pentru libertate. Cauzele revoluției din... Cumpărați accesul pentru a citi mai mult

Eseu despre statul român modern | Simulare istorie Bac 2015

Review-urile utilizatorilor
  • 08.03.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    Exact ceea ce am cautat de mult timp. Un adevarat ajutor!
  • 26.03.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    Un eseu foarte bun. Respecta perfect planul eseului.
  • 11.02.2019
    Este un eseu bun, atinge toate reperele. Frumos!