Simulare Istorie 2015, subiectul II, clasa a XII-a

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro
  • Liceu 12
  • Istorie

Simulare Istorie 2015, subiectul II, clasa a XII-a

Liceunet este locul perfect pentru a găsi materiale de calitate care să te ajute să înțelegi și să rezolvi mai bine subiectele de Bacalaureat, indiferent de materie. Pentru Istorie, ai la dispoziție o mulțime de variante rezolvare complet și corect, de nota 10, conform baremului, pentru a știi cum să abordezi subiectele pentru examen. În acest document vei găsi răspunsurile pentru toate cerințele subiectului al II-lea din cadrul simulării examenului de Bacalaureat Istorie din anul 2015. Citește această lucrare și vei găsi informațiile și formulările ideale care te vor ajuta să te pregătești temeinic pentru Bacalaureat!

Cuprins

1. Numiţi statul medieval românesc, precizat în sursa dată.
2. Precizaţi secolul la care se referă sursa dată.
3. Menţionaţi, din sursa dată, doi conducători politici.
4. Menţionaţi, din sursa dată, două informaţii referitoare la acțiunile conducătorilor români în plan religios.
5. Formulaţi, pe baza sursei date, un punct de vedere referitor la relațiile statului român cu Polonia, susţinându-l cu două informaţii selectate din sursă.
6. Argumentaţi, printr-un fapt istoric relevant, afirmaţia conform căreia autonomiile locale au contribuit la întemeierea statului medieval românesc de la sud de Carpați. (Se punctează prezentarea unui fapt istoric relevant şi utilizarea conectorilor care exprimă cauzalitatea şi concluzia.)

Fragment din text

1. Statul medieval românesc precizat în sursa dată este Moldova.
2. Secolul la care se referă sursa dată este secolul al ... Cumpărați accesul pentru a citi mai mult

Review-urile utilizatorilor
  • 06.03.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    Este un material foarte bun, te ajuta sa stii exact daca ai rezolvat bine sau nu.
  • 16.06.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    Aceasta rezolvare m-a ajutat foarte mult sa inteleg cerintele.