Simulare Istorie 2015, subiectul I, clasa a XII-a

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro
  • Liceu 12
  • Istorie

Simulare Istorie 2015, subiectul I, clasa a XII-a

Liceunet oferă materiale pentru toți elevii care doresc să aibă parte de o pregătire intensivă pentru examenul de Bacalaureat, în vederea obținerii unei note foarte bună. Pentru asta îți oferim un subiect I la disciplina Istorie rezolvat complet, după barem, de profesori din domeniu. Acest subiect se regăsește în simularea de Istorie din anul 2015, rezolvările acestuia fiind atent gândite de profesorii noștri pentru a-ți oferi un exemplu de nota 10.
Citește această lucrare și vei găsi informațiile și formulările ideale care te vor ajuta să te pregătești pentru Bacalaureat!

Cuprins

1. Numiţi legea fundamentală precizată în sursa A.
2. Precizaţi, din sursa B, o informație referitoare la partidele politice.
3. Menționaţi din sursa A, respectiv din sursa B, câte un spațiu istoric.
4. Scrieţi, pe foaia de examen, litera corespunzătoare sursei care susţine că președintele statului e ales în mod direct de către electorat.
5. Scrieţi o relație cauză-efect stabilită între două informații selectate din sursa A, precizând rolul fiecăreia dintre aceste informaţii (cauză, respectiv efect).
6. Prezentaţi două practici politice specifice totalitarismului din Europa, în secolul al XX-lea.
7. Menţionaţi o caracteristică a legii fundamentale adoptate în România, în ultimul deceniu al secolului al XX-lea.

Fragment din text

1. Legea fundamentală precizată în sursa A este Constituția.
2. Informația referitoare la partidele politice se referă la... Cumpărați accesul pentru a citi mai mult

Review-urile utilizatorilor
  • 06.03.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    referatul m-a ajutat sa ma verific in legatura cu ce am scris la simulare
  • 26.03.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    Te ajuta sa stii sa rezolvi un test de BAC.