Opinion essay about school uniforms

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro
  • bilingv engleză 12
  • Limba Engleză L1

Opinion essay about school uniforms

Opinion essay about school uniforms este o lucrare care pune în discuție una dintre neplăcerile oricărui elev într-o școală cu cod de îmbrăcăminte, uniforma. Fie că vorbim despre o vestă, un sacou, sau un set complet cu cămașă și pantaloni de stofă, Opinion essay about school uniforms ne prezintă câteva dintre motivele practice dar și morale în defavoarea uniformelor instituțiilor școlare. Descarcă acum Opinion essay about school uniforms pentru a avea o lucrare de nota 10 din care să te poți inspira pentru următorul test, precum și un set nou de argumente pentru următoarea ocazie când diriginta te întreabă de ce nu-ți porți uniforma.

Fragment din text

I believe school uniforms aren't necessary at all. Instead, I would suggest that the clothes students wear should be decent, as in either formal or casual, without flashy things or apparel that shows too much skin.

First of all, making school uniforms mandatory isn't going to make anyone learn more. They say that clothes represent who you are, but that is not always the case. I know people who dress in uniforms, yet get bad grades almost constantly. Clothes do not represent one's capacity to memorize or decode information.

Secondly, I think that having everyone dress the same eradicates all signs of individuality. Imagine a society where there's no variety whatsoever. It would be bland, boring and repetitive. The same goes for the way we dress, in my opinion. After all, clothes define our personality, more or less... Cumpărați accesul pentru a citi mai mult

Opinion essay about school uniforms

Produsul nu are încă un review - poți fi primul care înregistrează un review.