Istorie Subiectul II | august - septembrie 2015

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro
  • Liceu 12
  • Istorie

Istorie Subiectul II | august - septembrie 2015

Tocmai ce ai susținut proba de Istorie la examenul de Bacalaureat, sesiunea august-septembrie 2015? Ești curios dacă ai rezolvat corect sau nu cele trei subiecte? Ei bine, profesorii liceunet au rezolvat complet, respectând baremul, toate subiectele pentru ca tu să poți să te verifici și să-ți aproximezi nota, fără să mai trebuiască să aștepți până la afișarea rezultatelor. Așadar, descarcă și citește rezolvarea cerințelor subiectul al II-lea din cadrul examenului de Bacalaureat, sesiunea august-septembrie, 2015 și calculează-ți punctajul cu ajutorul materialului întocmit de profesori competenți.

Cuprins

1. Numiţi un conducător politic precizat în sursa dată.
2. Precizaţi secolul la care se referă sursa dată.
3. Menţionaţi formațiunea politică și organizația politico-militară, la care se referă sursa dată.
4. Menţionaţi, din sursa dată, două informaţii referitoare la situaţia economică din România.
5. Formulaţi, pe baza sursei date, un punct de vedere referitor la politica externă a României, susţinându-l cu două informaţii selectate din sursă.
6. Argumentaţi, printr-un fapt istoric relevant, afirmaţia conform căreia în România sunt utilizate practici politice totalitare, în perioada stalinismului. (Se punctează prezentarea unui fapt istoric relevant și utilizarea conectorilor care exprimă cauzalitatea şi concluzia.)

Istorie Subiectul II | august - septembrie 2015

Produsul nu are încă un review - poți fi primul care înregistrează un review.