Evaluarea Națională Română | Sesiunea specială 2017

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro

Evaluarea Națională Română | Sesiunea specială 2017

Elevii care au susținut sesiunea specială a Evaluării Naționale, care s-a desfășurat în data de 13 iunie 2017 au primit două subiecte, fiecare dintre ele având câte două subpuncte. La primul subiect elevii au primit poezia „Amurg” de Octavian Goga, cea mai complexă cerință fiind aceea de a demonstra apartenența la genul liric a textului.

La cel de-al doilea subiect au primit un fragment din materialul „Maşinile româneşti de care nu ai auzit niciodată” de Paul Călugăroiu, printre cerințe fiind și cea de prezenta o întâmplare, reală sau imaginară, petrecută în timpul unei călătorii cu maşina.

Rezolvarea pentru toate cerințele primite de elevi la sesiunea specială a Evaluării Naționale din data de 13 iunie 2017 o găsești accesând materialul redactat de către profesorii Liceunet.

Cuprins

Citește poezia „Amurg” de Octavian Goga.
A. Scrie răspunsul pentru fiecare dintre cerinţele de mai jos.
1. Notează câte un sinonim potrivit pentru sensul din text al cuvintelor subliniate: amurg, veştedele. 4 puncte
2. Menţionează rolul cratimei din secvenţa povestea noastră-ntreagă. 4 puncte
3. Explică modul de formare a unui cuvânt obţinut prin conversiune şi a cuvântului obţinut prin derivare din versurile: Peste geamul meu deschis –/S-a mai dezlipit o foaie. 4 puncte
4. Transcrie două cuvinte care conţin diftong din versurile: Frate bun mi-a fost copacul/Cu podoaba lui de ieri. 4 puncte
5. Numeşte rima poeziei şi măsura ultimului vers al textului dat. 4 puncte
6. Transcrie două figuri de stil diferite din textul dat, precizând felul lor. 4 puncte

B. Redactează o compunere de minimum 150 de cuvinte, în care să motivezi apartenenţa la genul liric a textului Amurg de Octavian Goga. 16 puncte

Evaluarea Națională Română | Sesiunea specială 2017

Produsul nu are încă un review - poți fi primul care înregistrează un review.