Evaluarea Națională | Clasa a VIII-a | Sesiunea iunie 2015 - sesiunea specială

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro

Evaluarea Națională | Clasa a VIII-a | Sesiunea iunie 2015 - sesiunea specială

„Evaluarea Națională | Clasa a VIII-a – Sesiunea iunie 2015-sesiunea specială” este un material care te va ajuta să te pregătești de nota 10 pentru proba de la limba și literatura română din cadrul Evaluării Naționale. Profesorii Liceunet îți pun la dispoziție o variantă de rezolvare corectă a celor două subiecte pe care le-au primite elevii care au susținut examenul în anul 2015, în cadrul sesiunii speciale, așa că vei vedea cum trebuie formulate răspunsurile conform baremului. Înainte de asta însă, încearcă să rezolvi sigur modelul pe care îl vei găsi pe site-ul Ministerului Educației și Cercetării pentru a vedea care este nivelul tău de pregătire și ce mai trebuie să recapitulezi.

Citește „Evaluarea Națională | Clasa a VIII-a – Sesiunea iunie 2015-sesiunea specială”, iar la examenul din această vară vei ști să dai răspunsurile corecte.

Cuprins

Subiectul I

A. Scrie răspunsul pentru fiecare dintre cerinţele de mai jos:
1. Notează câte un sinonim potrivit pentru sensul din text al cuvintelor subliniate: a înțelege,
sfârșitul, veșnică.
2. Explică rolul cratimei din secvența Ce-ai spus?
3. Transcrie, din textul dat, un epitet și o comparație.
4. Formulează două idei principale/secundare din textul dat.
5. Prezintă, în 30 – 50 de cuvinte, semnificația secvenței:
GENOVEVA: Nu te mai iubesc. Sunt fericită și eu, la rândul meu. Mă simt liberă ca pasărea cerului.
MAXIMILIAN: Ura! Ura! Am scăpat de iubire. Ura! Ura! Am scăpat de iubire!

Review-urile utilizatorilor
  • 04.07.2016
    Lucrarea este corectă dar, având în vederea faptul, că elevii( copiii) noștri nu țin cont de alineatele necesare, ar trebui ca acestea să fie întocmai redactate cu alineate cerute, pentru a se remarca importanța lor. În rest toate bune, și vă salut intenția de a ajuta copiii. Mulțumesc, o zi bună.