Essay about holidays

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro
  • bilingv engleză 12
  • Limba Engleză L1

Essay about holidays

Fie că vorbim despre Crăciun, Revelion sau sărbătorile Pascale, ”Essay about holidays” ne poate fi de folos. Dacă ai fost vreodată în vacanță, Essay about holidays te poate ajuta să transpui acele experiențe pe foaie. Amintind sărbătorile și vacanțele pe care le știm și le iubim cu toții, lucrarea Essay about holidays prezintă în mare evenimentele care ne dau liber de la muncă și de la școală, aducând în discuție și diferite moduri de a petrece acest timp liber bine meritat.

Fragment din text

Essay about holidays

The holidays are a special time for everyone who is a student or an employee. It is a time that people spend with their families or go on a trip to some special place. During this period, it is essential to relax and take a break from mundane life, especially given the fact that usually time is too limited for anything out of the ordinary and the weekends are short.

There are, of course, several different holidays throughout the year. Some of them are longer and some are a little shorter, but depending on the month and the weather, you can try all sorts of things or go to several different places in that period.

For example, during the winter holidays, especially on Christmas Eve, most people spend their time with their family at home, decorating the tree, listening to carols and whatnot. It is a beautiful feeling, reminiscent of childhood memories, when you were waiting for Santa Claus to come and give you presents. A very soothing feeling, indeed, but just a week after this day, people will... Cumpărați accesul pentru a citi mai mult

Essay about holidays

Produsul nu are încă un review - poți fi primul care înregistrează un review.