Eseu argumentativ despre fericire

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro. Materialele Premium sunt produse de profesori pentru Liceunet.ro
  • Liceu 12
  • Limba si literatura romana

Eseu argumentativ despre fericire

Exemplul de față este un eseu argumentativ despre fericire. Acesta tratează subiectul și vă arată cum trebuie argumentată o idee într-un eseu argumentativ. Puteți folosi acest exemplu pentru a vă inspira atunci când realizați un astfel de eseu pentru școală sau pentru un examen.

Fragment din text

A vorbi despre fericire este ca și cum ai arunca o pietricică în marea albastră. Unde ușoare se vor forma la căderea pietrei în ape și se vor stinge în noianul albastru. Aidoma, apar o sumedenie de încercări de a defini fericirea, stinse toate în misterul ce înconjoară acest sentiment care nu se dezvăluie niciodată complet.

Allan K. Chalmers încerca să definească fericirea prin ceea ce s-ar putea constitui aceasta: „Componentele fundamentale ale fericirii sunt: să faci ceva, să iubești pe cineva și să speri la ceva.”... citește mai mult

Review-urile utilizatorilor
  • 04.04.2015
    Scris de Elev in clasa a 12-a
    Mai multe exemple din literatura.