Curentul electric | Referat

Referatul a fost validat de către editorii de la Liceunet.ro.
  • normal 10
  • Fizică
  • 8.4

Curentul electric | Referat

Profesorii echipei Liceunet au verificat atent acest referat dedicat curentului electric, material primit de la un elev de clasa a X-a. Profesorii noștri s-au asigurat că această lucrare nu este plagiată și conține noțiuni corecte.

Prin intermediul acestui referat vei învăța ce este curentul electric, de câte tipuri este, cum se reprezintă schematic elementele componente unui circuit electric, care este sensul de parcurgere al curentului electric într-un circuit exterior sau interior și cum se asigură existența curentului electric într-un circut.

Așadar, apelează cu încredere la Liceunet și învață despre circuit electric, generator electric, baterie și curent electric.

Comentariul profesorului

foarte buna

Comentariul elevului

da

Fragment din text

Curentul electric: definitie, producerea curentului electric continuu, cauza apariției curentului electric.
Curentul electric este fenomenul fizic ce constă în mişcarea ordonată a purtătorilor de sarcină electrică liberă, printr-un mediu conductor, sub acțiunea unui câmp electric.
Purtătorii de sarcină electrică liberi în metale sunt electronii, în electroliţi (substanţe care în stare lichidă conduc curentul electric) sunt ionii pozitivi şi negativi, în semiconductoare sunt electronii şi golurile pozitive, în gazele ionizate sunt electronii și ionii pozitivi ce apar în urma proceselor de ionizare.
Curentul electric este continuu dacă sensul acestuia rămâne acelaşi în timp.
Curentul este alternativ dacă sensul acestuia se schimbă periodic în timp.
Orice porţiune închisă, prin care poate circula curentul electric se numeşte circuit electric. Exemplu: circuit simplu care conţine o baterie, un întrerupător, un bec, fire conductoare... Cumpărați accesul pentru a citi mai mult

Curentul electric | Referat

Produsul nu are încă un review - poți fi primul care înregistrează un review.