Alexandru Lapușneanu

Alexandru Lăpușneanu, nuvela scrisă de Costache Negruzzi, este un text de factură romantică, ce a fost publicat în primul număr al revistei Dacia literară, fiind astfel un bun exemplu pentru a evidenția trăsăturile literaturii pașoptiste. Nuvela lui Negruzzi are o temă istorică și prezintă a doua domnie a lui Alexandru Lăpușneanu pe tronul Moldovei, respectând astfel direcția impusă de reprezentanții pașoptismului, adică prezentarea istoriei poporului român.

Mai multe despre particularitățile nuvelei Alexandru Lăpușneanu vei afla din eBook-ul pe care profesorii noștri de limba română l-au conceput pentru a-ți facilita pregătirea pentru examenul de Bacalaureat. Aici vei găsi un rezumat pe capitole și o explicație a celor patru motto-uri care însoțesc cele patru părți ale nuvelei, vei afla care sunt trăsăturile de caracter ale lui Lăpușneanu, cum îi construiește autorul portretul, dar și cum evoluează relația dintre acesta și domnița Ruxanda, soția sa. Totodată, vei putea citi un eseu în care a fost evidențiată relația dintre incipit și final, dar și un material mai amplu, structurat sub forma unui comentariu, în care au fost incluse explicații ale unor noțiuni precum semnificația titlului, perspectiva narativă sau apartenența la romantism a textului.

Citind fiecare pagină din acest eBook vei reuși să înțelegi motivele pentru care Alexandru Lăpușneanu este o nuvelă romantică ce aparține perioade pașoptise.

Click aici pentru a citi eBook-ul acum

Review-urile utilizatorului pentru: Alexandru Lapușneanu

Cel mai util pozitiv review

1 din 1 utilizatori consideră acest review util

VS.

Cel mai util negativ review

1 din 1 utilizatori consideră acest review util

Scris de: Elev in clasa a 12-a

1 din 1 utilizatori au găsit acest review ca fiind util:

, 25.06.2015

Scris de: Elev in clasa a 12-a

1 din 1 utilizatori au găsit acest review ca fiind util:

, 30.04.2015

Nota 10 pentru acest eseu!

, 17.04.2017

Foarte bun eseul! Eu am invatat la scoala ca se scrie "Lapusneanul", corect este Lapusneanu?
Anul acesta mai este in programa de bac aceasta opera?

Sunt acceptate ambele variante. În cazul în care primești cerința de a scrie un eseu despre o nuvelă, fară a fi precizat un anumit autor, tipul nuvelei sau perioada literară, nu este greșit dacă vei scrie despre acest text.
Scris de Editorii Liceunet.ro