Compunere | La circ

Cum a fost prima experiență la circ, care au fost jongleriile care te-au impresionat cel mai mult sau ce animale ai văzut acolo. Toate aceste informații le poți include în compunerea ta despre o experiență petrecută la circ, în cazul în care vei primi o astfel de temă la ora de limba și literatura română.

Profesorii noștri de limba și literatura română ți-au pregătit această compunere cu titlul „La circ” pentru a-ți oferi o sursă de inspirație despre cum trebuie structurat un astfel de material.

Compunere | La circ

Fiindcă am obținut rezultate foarte bune la școală anul acesta, părinții ne-au promis, mie și fratelui meu, că ne vor duce la circ, drept recompensă. A fost, într-adevăr, un an școlar dificil cu multe provocări, iar rezultatele noastre nu au avut legătură cu „premiul” promis, ci cu faptul că suntem elevi conștiincioși. Astfel, părinții ne-au surprins plăcut dându-ne vestea cea bună.

Una dintre reprezentații avea loc într-o sâmbătă după amiază. Entuziasmați, ne-am îmbrăcat repede, întrucât voiam să ajungem acolo cât mai devreme. Nu fusesem niciodată la circ, așadar, experiența era cu totul și cu totul nouă pentru noi. Ajunși la intrare, ne-a uimit silueta masivă a unui cort de proporții uriașe. Pesemne, acolo avea să aibă loc reprezentația! Îmi imaginam o scenă imensă, luminată din toate părțile, cu oameni de jur împrejurul ei, bătând din palme și râz...