Cezar Petrescu

Cunoscut în literatura română ca romancier, nuvelist, traducător și gazetar, Cezar Petrescu s-a născut în data de 1 decembrie 1892 în satul Hodora din județul Iași.

Cezar Petrescu | Opera

• Rodul pământului

• Scrisorile unui răzeș, 1922

• Război și pace

• Întunecare, 2 volume, 1927-1928

• Ochii strigoiului, 1942

• Plecat fără adresă

• Sosit fără adresă

• Capitala care ucide (temă semănătoristă)

• Calea Victoriei, 1930

• Greta Garbo, 1932

• Duminica orbului, 1934

• Carlton, 1944

• Oraș patriarhal, 1930

• Ciclul 1907 - Mane, Tekkel, Fares, 1937

• Noi vrem pământ, 1938

• Pământ … mormânt

• Comoara regelui Dromichet, 1931

• Aurul negru, 1934

• Apostol, 1933 și 1944 - Scris în memoria primului său dascăl, Nicolae Apostol.

• Literatură pentru copii

• Fram, ursul polar, 1931

• Cocârț și bomba atomică, 1945

• Pif - Paf - Puf, 1945

• Omul de zăpadă, 1945

• Iliuță copil, 1945

• Neghiniță, 1945

Cezar Petrescu | Date despre autor

Primii doi ani de școală îi face acasă, iar începând cu anul 1901 devine elev al Școlii Inferioare de Agricultură de lângă Roman, unde era profesor tatăl său. Liceul îl face lași, avându-l ca profesor pe Calistrat Hogaș, iar în anul 1911 susține examenul de Bacalaureat și se înscrie la Facultatea de Drept a Universității din Iași, obținând licența în anul 1915.

Debutează în publicistică în anul 1912, publicând o serie de articole în ziarul „Facla”, iar apoi începe colaborare cu publicații precum „Opinia”, „Versuri și proză” sau „Cronica bucureșteană”. În anul 1918 se mută în București și intră în ziaristică, devenind, un an mai târziu, codirector al revistei „Hiena”, iar apoi redactor la „Adevărul”, „Dimineaţa”, „Bucovina”, „Ţara nouă”.

În anul 1921, alături de Gib I. Mihăescu și Adrina Maniu, înființează revista „Gândirea”, la Cluj. În anul 1924 publică volumul „Drumul cu plopi”, iar un an mai târziu, în paginile revistei „Gândirea”, publică fragmente din romanul „Întunecare”, pe care îl va publica integral în perioada 1927-1928. Tot în 1928 apare și cel de-al doilea volum al romanului. În anul 1930 scrie romanul „Calea Victoriei” și cartea pentru copii „Pif Paf Puf”, iar un an mai târziu este distins cu Premiul Național pentru Literatură.

În perioada următoare continuă să scrie și să publice, printre cele mai importante opere ale sale fiind romanul pentru copii „Fram, ursul polar”, romanul „Apostol”, având ca sursă de inspirație figura profesorului său de limba română, Nicolae Apostol, ciclul „Luceafărul”, precum și trilogia „1907”, operă închinată răscoalelor țărănești. În anul 1943 debutează în teatru cu piesa „Ochii strigoiului”, iar apoi scrie piesa „Mânzul nebun” și romanele pentru copii „Omul de zăpadă”, „Iliuţă copil”, „Cocârt şi bomba atomică” și „Neghiniță”.

În anul 1955 este ales membru al Academiei Române și tot în această perioadă scrie nuvela „Ai noştri ca brazii” şi romanul „Oameni de ieri, oameni de azi, oameni de mâine”.

Opera lui Cezar Petrescu cuprinde circa 70 de volume publicate: romane, nuvele, piese de teatru, proză fantastică și literatură pentru copii, studii, note de călătorie și memorialistică.

Cezar Petrescu s-a stins din viață în data de 9 martie 1961 din cauza unor probleme cardiace și este înmormântat în cimitirul Bellu din București.

Produsele noastre pentru Cezar Petrescu