Modul în care se reflectă o temă

Modul în care se reflectă tema iubirii în romanul Patul lui Procust de Camil Petrescu a fost prezentat de către profesorii Liceunet în acest eseu pe care îl poți folosi și pentru a răspunde a cerința primită de elevii de la profilul uman la examenul de Bacalaureat din iunie 2011.

Tema romanului este evidenţiată în special la nivelul relaţiilor dintre personaje. Un exemplu relevant în acest sens este relaţia dintre Ladima ṣi Emilia Răchitaru, acest cuplu ilustrând iubirea într-o manieră modernă, accentul căzând asupra contrastului dintre sinceritate ṣi superficialitate. În ciuda iubirii sale sincere faţă de Emilia, la care se raporta ca la o fiinţă superioară, talentată, Ladima era considerat de aceasta ca fiind lipsit de farmec ṣi prea credul. Dezamăgit de frivolitatea femeii iubite, el încearcă să mascheze adevărul ṣi, înainte de a se sinucide, a lăsat o scrisoare doamnei T. dând de înţeles că a iubit-o în secret ṣi că neîmpărtăṣirea iubirii l-a dus la sinucidere. Edificator este ṣi titlul romanului, deoarece prin referirea la personajul legendar Procust – cel care chinuia oamenii până când dimensiunile lor se potriveau cu dimensiunile patului său – Petrescu sugerează ideea că oamenii doresc să-i modeleze pe cei din jur conform propriilor dorinţe, aṣteptări.