Simulare Bac 2018

Una dintre cele mai mai bune metode de a te pregăti pentru Bacalaureatul 2018 este rezolvarea subiectelor de la simulare. În felul acesta vei afla care este nivelul tău de pregătire și ce trebuie să mai repeți înainte de examenul propriu-zis. De asemenea, te vei familiariza cu structura subiectelor și vei ști aproximativ cât timp trebuie să aloci pentru fiecare rezolvare.

Simularea pentru examenul de Bacalaureat din 2018 este un bun prilej de a-ți testa cunoștințele și de a vedea cât de bine ești pregătit pentru examenul pe care l-ai susținut în Martie 2018.

Ca în fiecare an, profesorii cu care colaborează echipa Liceunet vor rezolva subiectele concepute de către reprezentanții Ministerului Educației și Cercetării și îți vor pune la dispoziție o variantă de rezolvare pentru fiecare disciplină la care vei susține examenul. Rezultatele simulării vor fi publicate pe data de 30 Martie 2018.

Cerințe rezolvate | Simulări Bac 2018

Română

Clasa a XI-a Profil Uman

Subiectul I

Subiectul II - Text argumentativ despre cultivarea libertății de a alege din copilărie

Subiectul III - Particularități ale unui text poetic studiat, aparținând lui Mihai Eminescu

Particularități ale unui text poetic - Luceafărul

Clasa a XI-a Profil Real

Subiectul I

Subiectul II - Text argumentativ despre cultivarea libertății de a alege încă din copilărie

Subiectul III - Particularitățile unei nuvele studiate

Particularități ale unei nuvele - La hanul lui Mânjoală

Particularități ale unei nuvele - Moara cu noroc

Clasa a XII-a Profil Uman

Subiectul I

Subiectul II - Text argumentativ despre prima impresie într-o relație de prietenie

Subiectul III - Particularități de construcție a unui personaj dintr-un roman psihologic

Puteai alege unul din romanele scrise de Camil Petrescu:

Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război - Ștefan Gheorghidiu

Patul lui Procust - Fred Vasilescu

Clasa a XII-a Profil real

Subiectul I

Subiectul II - Text argumentativ despre prima impresie într-o relație de prietenie

Subiectul III - Particularități ale unui roman interbelic studiat

22 martie 2018 - proba scrisă - proba la alegere a profilului și specializării

30 martie 2018 - Afișarea rezultatelor

Rezultate

Rezultatele Simulării pentru clasa a XII-a arată o promovabilitate de 39,55% (43.800 de elevi din 110.752 de elevi prezenţi). Rata este în creștere față de anul precedent unde s-a observat un procent de 38,23%.

Clasa a XI-a a înregistrat o creștere cu aproape 4 procente, comparativ cu 2017 (29,85%), rata de promovare fiind de 33,73% în 2018.

Conform datelor prezentate de Ministerul Educației situaţia cumulată a notelor mai mari sau egale cu 5 pe probe este următoarea:

• 67,7% la proba E)a) - Limba şi literatura română (59,4% în 2017)
    • 48,8% la proba obligatorie a profilului E)c) - Matematică sau Istorie (52,1% în 2017)
    • 81% la proba la alegere a profilului E)d), susținută doar de elevii claselor a XII-a, (superioară cu 21 de procente față de anul trecut - 60,4%).