Simulare Bac

Deoarece examenul de Bacalaureat se apropie și știm că orice ajutor în plus este binevenit, ți-am pregătit o listă cu rezolvări de nota 10 pentru subiectele primite de elevi la simulările din 2016, 2015, 2014 și 2013.

Exemplele pentru fiecare materie școlară în parte au fost realizate de profesorii noștri și respectă reperele regăsite în baremul de la Bacalaureat

Prin urmare, citind aceste rezolvări de nota 10 ale subiectelor de la simularea la Bac, vei știi exact ce anume așteaptă profesorii corectori de la elevi și cum poți obține punctajul dorit de tine la examen.

Ești nemulțumit de rezultatul obținut anul acesta la Simularea examenului de Bacalaureat? Nu-i nimic! Acum ai ocazia să vezi cum anume ar fi trebuit să rezolvi cerințele.

Simulare Bac - Subiecte rezolvate

Pentru disciplina Istorie, avem rezolvările simulării și din anul 2012.

Sfaturi practice

Atunci când citești exemplele realizate de profesorii noștri, este indicat să observi în detaliu cum anume sunt acestea diferite de materialele pentru Bac realizate de tine pentru pregătirea pentru examen.

De exemplu, observă cum arată un eseu realizat pentru subiectul III de la limba și literatura română comparativ cu un eseu realizat de tine.

Aceste observații se pot transforma în notițe după care îți poți ghida mai apoi stilul de scriere. Nu uita că la Bacalaureat structura lucrării este la fel de importantă ca și limbajul folosit!

De asemenea, poți realiza un „checklist” cu ajutorul căruia vei putea urmări dacă și rezolvarea ta respectă toate cerințele baremului de la Bacalaureat.

Important!

Pentru Simularea din 2017 și cea din 2016 găsești rezolvări la toate materiile, pentru 2015 poți găsi pe Liceunet.ro rezolvările pentru Limba și literatura română Matematică, Istorie, Biologie (biologie vegetală și anatomie umană), Geografie, Economie și Sociologie, iar pentru 2014 și 2013, Română, Matematica și Istorie.