Bac Matematică 2015

Ai emoții pentru examenul de Bacalaureat la matematică? Vrei să te descurci cât mai bine la proba obligatorie a profilului la matematică, indiferent de profilul pe care îl urmezi? Ai vrea să vezi ce subiecte au primit colegii tăi mai mari la Bacul de la matematică din 2015?

Bac Matematică 2015 | Subiecte

Acestea sunt câteva din rezolvările subiectelor de Bacalaureat la matematică din 2015, pregătite special pentru tine de către profesorii noștri de matematică:

Bacalaureat Matematică 2015 | Mate-info | Sesiunea iunie-iulie

Bacalaureat Matematică 2015 | Științele naturii | Sesiunea iunie-iulie

Bacalaureat Matematică 2015 | Tehnologic | Sesiunea iunie-iulie

Bacalaureat Matematică 2015 | Pedagogic | Sesiunea iunie-iulie

Printre cele mai importante noțiuni intervenite în subiectele de bacalaureat la matematică din subiectele din 2015 au fost: numerele reale, ecuațiile exponențiale și logaritmice, legile de compoziție, funcțiile de gradul I, expresiile trigonometrice, matricele, primitiva unei funcții, împărțirea a două polinoame, monotonia unei funcții, calculul unei integrale definite.

Bac Matematică 2015 | Structură

Structura unui subiect pentru Bacalaureatul la matematică a rămas același ca și cea de anul trecut:

• Subiectul I: 6 probleme de algebră, geometrie și trigonometrie;
  • Subiectul II: două probleme de algebră;
  • Subiectul III: două probleme de analiză matematică.

Menționăm faptul că structura de mai sus este valabilă pentru elevii ce urmează unul din următoarele profile:

• Matematică-informatică;
  • Științele naturii;
  • Tehnologic.

Dacă urmezi profilul pedagogic, nu vei studia la clasă analiza matematică; prin urmare, la Bacalareat vei primi câte 6 cerințe de rezolvat pentru fiecare din cele 3 subiecte (folosind noțiuni de algebră, geometrie și trigonometrie).

Calendarul de bacalaureat la matematică pentru anul 2015 a fost următorul:

• 4 martie: Sesiunea specială
  • 26 mai: Sesiunea specială