Bacalaureatul la Istorie

Anul acesta, examenul de Bacalaureat la Istorie va avea loc în data de 28 Iunie (2017) și va dura, ca de obicei, 3 ore. Vestea bună este că structura nu s-a schimbat față de anii trecuți, iar tu te vei putea folosi de o serie de eseuri realizate de profesorii noștri pentru a te inspira.

Iată cum arată rezolvările de nota 10 ale subiectelor pe care elevii le-au primit la Simularea din 2016 (clasa a XII-a), Simulare 2016 (clasa a XI-a), dar și rezolvările pentru Subiectul I, Subiectul II și Subiectul III, primite de elevi în sesiunea specială din 2015.

Update! Acum poți să verifici dacă ai rezolvat corect modele de subiecte, sesiunea specială și simularea la Istorie, accesând pagina noastră Bac Istorie 2017.

Informații utile:

Citind exemplele noastre vei știi cum trebuie redactate toate cele trei subiecte, ce fel de limbaj este indicat să folosești și sub ce formă trebuie prezentată informația și datele istorice.

Surse de inspirație pentru Bacul la Istorie:

În primul rând, te sfătuim să citești exemplele de subiectul I, II și III redactate de profesori pentru modele de subiecte din 2017 și din anii trecuți: Modele de subiecte Bac Istorie.

În al doilea rând, îți recomandăm să verifici pagina noastră cu Subiecte de Bac Istorie, unde vei putea accesa subiecte rezolvate complet din anii 201720162015201420132012 și 2011.

De asemenea, pe pagina de Istorie a Liceunet.ro vei găsi o mulțime de eseuri care dezbat cele mai importante subiecte istorice relevante pentru examenul de Bacalaureat.

Îți explicăm și care e diferența dintre variante și subiecte, pe pagina Variante Bac Istorie 2015.

În final, sfaturile practice din Ghidul general pentru Bacalaureat la Istorie te vor ajuta să te pregătești din timp și să obții punctajul dorit la Bac.