Subiectul III

Acestea sunt enunțurile problemelor subiectului pregătit pentru simularea examenului de Bacalaureat 2016, pentru proba la alegere a profilului și a specializării, la chimie organică, filiera tehnologică, Subiectul III.

Pentru a vedea cum propun profesorii noștrii de chimie că se rezolvă complet și conform baremului oficial problemele enunțate mai jos, accesează cu încredere această pagină a materialului nostru.

Subiectul F.

1.
    1. Scrieţi formula de structură a glicinei.
    2. Notați denumirea IUPAC a glicinei.
  2. Scrieţi formulele de structură ale dipeptidelor mixte care pot fi obținute din glicină şi \alpha​-alanină.
  3.
    1. Notați o sursă naturală de celuloză.
    2. Notați starea de agregare a celulozei, în condiții standard.
    3. Scrieți denumirea unui solvent pentru celuloză.
  4. Scrieţi ecuaţia reacţiei de oxidare a glucozei cu reactiv Fehling, utilizând formule de structură.
  5. Calculaţi masa de precipitat, exprimată în grame, care se formează în reacţia glucozei din 20 mL soluţie de concentraţie 1M​, cu o cantitate stoechiometrică de reactiv Fehling.

Mase atomice: ​H-1; C-12; O-16; Na-23; S-32; Cl-35,5; Cu-64.

Volumul molar: \text{V} = 22,4 \ \text{L}\cdot \text{mol}^{-1}.

Subiectul G1. (Obligatoriu pentru Nivel I)

1.
    1. Scrieţi ecuaţia reacţiei de clorurare catalitică a benzenului, cu obținerea compusului monoclorurat.
    2. Determinați cantitatea de benzen, exprimată în mol, care se consumă stoechiometric în reacția de clorurare de la punctul a, știind că se obţin 18,25 g de acid clorhidric, ca produs secundar.
    3. Notați formula chimică a unei substanțe cu rol de catalizator în reacția de clorurare a benzenului.
  2.
    1. Determinați formula moleculară a unei hidrocarburi aromatice polinucleare cu masa molară 128 g/mol, în care numărul atomilor de hidrogen este mai mic cu 2 față de numărul atomilor de carbon din moleculă.
    2. Scrieți formula de structură a hidrocarburii aromatice de la punctul a.
  3. O probă de hidrocarburi conține 2 mol de benzen și 0,5 mol de toluen. Calculaţi masa probei de hidrocarburi, exprimată în grame.
  4.
    1. Scrieți ecuația reacției de polimerizare a etenei.
    2. Notați o utilizare a polimerului obținut prin polimerizarea etenei.
  5. Notați starea de agregare a benzenului, în condiții standard.

Subiectul G2. (Obligatoriu pentru Nivel II)

1. Scrieți ecuațiile reacțiilor de dehidrogenare a n​-butanului.
  2. Amestecul rezultat la dehidrogenarea n-butanului de la punctul 1 conține n-butan netransformat, alchenă simetrică și alchenă nesimetrică în raport molar 1 : 6 : 3. Calculați cantitatea de n-butan care trebuie introdusă în proces, exprimată în mol, pentru a se obține a 168 g de alchenă simetrică.
  3. Scrieți ecuația reacției de obținere a acetilenei din carbură de calciu.
  4. Determinați cantitatea de carbură de calciu, exprimată în mol, necesară obținerii a 17,92 L de acetilenă, măsurați în condiții normale de temperatură și de presiune, la un randament al reacției de 80%​.
  5. Scrieți formula de structură a acidului salicilic.

Mase atomice: H-1; C-12; Cl-35,5.

Volumul molar: \text{V} = 22,4 \ \text{L}\cdot \text{mol}^{-1}.