Bacalaureat Chimie Organică | Filiera tehnologică | Simulare 2016

Accesând acest material educațional vei vedea că echipa Liceunet a respectat structura obișnuită a unui subiect de tip Bac la chimie, rezolvând pas cu pas fiecare problemă cu hidrocarburi, naftalină, regula lui Markovnikov, acizi monocarboxilici, acid oleic, glicină, benzen, carbură de calciu și altele.

Așa cum te-am obișnuit, dacă ești elev în clasa a 12-a și urmezi filiera tehnologică și te-ai hotarât să susții examenul de Bacalaureat din această vară din chimie organică, echipa Liceunet îți vine în ajutor cu rezolvarea de nota 10 a unui alt subiect dat de această dată la simularea examenului de Bac din 10 martie 2016.

Subiectul I va răspunde la următoarele întrebări:

Subiectul A.

Citiţi următoarele enunțuri. Dacă apreciaţi că enunțul este adevărat scrieţi, pe foaia de examen, numărul de ordine al enunțului și litera A. Dacă apreciaţi că enunțul este fals scrieţi, pe foaia de examen, numărul de ordine al enunțului și litera F.

1. Atomii de carbon din molecula unui alcan sunt uniţi prin legături covalente simple.
  2. Hidrocarbura 1-butenă prezintă izomerie de catenă.
  3. Naftalina este o hidrocarbură aromatică mononucleară.
  4. Punctul de fierbere al etanolului este mai ridicat decât al etanului.
  5. Tuberculii de cartofi conțin amidon.

Subiectul B.

Pentru fiecare item de mai jos, notaţi pe foaia de examen numărul de ordine al itemului însoțit de litera corespunzătoare răspunsului corect. Fiecare item are un singur răspuns corect.

1. Metanul, combustibil casnic, este inodor. Pentru a ajuta la depistarea scăpărilor de gaz metan din conducte, i se adaugă acestuia compuși organici cu miros neplăcut, mercaptani, care conțin:
    1. sulf;
    2. oxigen;
    3. clor;
    4. azot.
  2. Adiția acidului bromhidric decurge conform regulii lui Markovnikov, la:
    1. 3-hexenă;
    2. 2​-butenă;
    3. etenă;
    4. propenă.
  3. Perechea de substanţe cu aceeaşi formulă moleculară, este:
    1. etanolul şi etanalul;
    2. etena şi etina;
    3. propanul și 2-propanolul;
    4. n-pentanul şi 2-metilbutanul.
  4. Glicina conține în moleculă numai atomi de carbon:
    1. primar;
    2. secundar;
    3. terțiar;
    4. cuaternar.
  5. Face parte din compoziţia grăsimilor:
    1. acidul formic;
    2. acidul etanoic;
    3. acidul oleic;
    4. acidul salicilic.

Subiectul C.

Scrieţi, pe foaia de examen, numărul de ordine al denumirii compusului din coloana A, însoţit de litera din coloana B, corespunzătoare unei caracteristici a acestuia. Fiecărei cifre din coloana A îi corespunde o singură literă din coloana B.

A.

1. alcool etilic
  2. benzen
  3. 2-metilbutan
  4. 2​-butină
  5. acid etanoic​

B.

1. are raportul atomic C : H : O = 1 : 2 : 1
  2. are catenă aciclică ramificată
  3. este o alchenă
  4. are raportul de masă C : H : O = 12 : 3 : 8​
  5. este o alchină
  6. are catenă ciclică

Mase atomice: H-1; C-12; O-16.

Pentru a fi cât mai bine pregătit pentru examenul de Bac din vara acestui an, te sfătuim să accesezi și alte subiecte rezolvate de echipa Liceunet pe care le poți găti accesând pagina Bac Chimie.

Bacalaureat Chimie Organică | Filiera tehnologică | Simulare 2016

Produsul nu are încă un review - poți fi primul care înregistrează un review.