Subiectul III

Acestea sunt problemele de chimie organică care s-au dat la Subiectul III în cadrul probei la alegere de la examenul de Bacalaureat din data de 8 iulie 2016, pentru elevii de la filiera teoretică și filiera vocațională.

Subiectul F

1. O dipeptidă are formula de structură:

\begin{align*} H_3C&-CH-CO-NH-CH_2-COOH\\ &\ \ | \\ &NH_2 \end{align*}

1. Scrieţi ecuaţia reacţiei de hidroliză enzimatică a dipeptidei.
  2. Notați denumirile IUPAC ale aminoacizilor rezultați la hidroliza dipeptidei.

1. Calculați masa de apă, exprimată în grame, necesară hidrolizei enzimatice a 43,8 g de dipeptidă.
  2. Scrieţi formula de structură a amfionului valinei.
  3.
    1. Notați două proprietăți fizice ale zaharozei, în condiții standard.
    2. Zahărul invertit rezultă la hidroliza totală a zaharozei și este un amestec echimolecular de glucoză şi fructoză. Scrieţi formula de structură a glucozei.
  4. Scrieţi ecuaţia reacţiei care demonstrează caracterul reducător al glucozei, în urma ăcreia se formează oglinda de argint, utilizând formule de structură pentru compușii organici.

Mase atomice: H-1; C-12; N-14; O-16; Na-23; Cl-35,5.

Subiectul G1. Nivel I

1. Scrieţi ecuaţia reacţiei de ardere a metanului.
  2. Determinați volumul de aer, cu 20% oxigen procente volumetrice, exprimat în litri, necesar stoechiometric arderii a 13,44 L de metan. Toate volumele sunt măsurate în condiții normale de temperatură și de presiune.
  3. Scrieți ecuațiile reacțiilor de nitrare a benzenului cu amestec sulfonitric pentru obținerea mononitrobenzenului, 1,3-dinitrobenzenului și 1,3,5-trinitrobenzenului, utilizând formule de structură.
  4. În amestecul organic de reacție obținut la nitrarea benzenului, conform ecuațiilor reacțiilor de la punctul 3, raportul molar benzen : mononitrobenzen : 1,3-dinitrobenzen : 1,3,5-trinitrobenzen este 4 : 3 : 2 : 1. Știind că în proces s-au introdus 1560 kg de benzen, calculați masa de mononitrobenzen obținută, exprimată în kilograme.
  5. Notați o utilizare a polietenei.

Subiectul G2. Nivel II

1. Se amestecă 250 mL soluție de izomer dextrogir a unui compus organic, de concentrație 1 M cu 500 mL soluție de izomer levogir a aceluiași compus, de concentrație 0,5 M. Determinați dacă soluția rezultată prezintă activitate optică.
  2. Scrieţi ecuaţia reacţiei de obţinere a 2,4,6-trinitrofenolului din fenol, utilizând formule de structură.
  3. Determinați puritatea fenolului utilizat, ştiind că din 58,75 g de fenol, s-au obţinut stoechiometric 114,5 g de 2,4,6-trinitrofenol.
  4. Scrieți formulele de structură ale enantiomerilor 2-cloro-3-metilbutanului.
  5. Într-un proces de obținere a unui colorant azoic s-a procedat astfel: în prima etapă, s-a supus diazotării acidul sulfanilic, obținându-se sarea (S). În a doua etapă, sarea (S) a fost supusă cuplării cu N, N-dimetilanilina, pentru obţinerea colorantului azoic (C).

Scrieţi ecuaţiile reacţiilor descrise în cele două etape ale procesului de obținere a colorantului azoic (C).

Mase atomice: H-1; C-12; N-14; O-16

Volumul molar: V = 22,4 L \cdot mol-1.