Subiectul III

Acestea sunt enunțurile problemelor subiectului dat în data de 8 iulie 2016, în sesiunea iunie-iulie a examenului de Bac, proba la alegere, chimie anorganică, filiera tehnologică, Subiectul III.

Pentru a vedea rezolvarea completă și realizată conform baremului oficial, accesează cu încredere această pagină a materialului nostru.

Subiectul F.

1. Ecuaţia termochimică a reacției de ardere a metanului este:

\text{CH}_4\text{(g)} + 2\text{O}_2\text{(g)}\longrightarrow \text{CO}_2 \text{(g)} + 2\text{H}_2\text{O(g)}\Delta _{\text{r}}\text{H}=-802,1\ \text{kJ}.

1. Calculaţi entalpia molară de formare standard a metanului, utilizând entalpi ile molare de formare standard: \Delta _{\text{f}}\text{H}_{\text{CO}_2\text{(g)}}^{0}=-393,5\ \text{kJ/mol}\Delta _{\text{f}}\text{H}_{\text{H}_2\text{O(g)}}^{0}=-241,6\ \text{kJ/mol}.
  2. Precizaţi tipul reacţiei având în vedere valoarea entalpiei de reacţie, \Delta _{\text{r}}\text{H}.
  1. Determinaţi căldura degajată la arderea a 64 \ \text{g}​ de metan, exprimată în kilojouli.
  2. Determinaţi variaţia de temperatură la încălzirea a \begin{align*} 2 \text{ kg} \end{align*} de apă, ştiind că se consumă \begin{align*} 2 09 \text{ kJ} \end{align*}. Se consideră că nu au loc pierderi de căldură.
  3. Ecuaţia termochimică a reacţiei de ardere a etanului este:

\begin{align*} \text{C}_2\text{H}_6\text{(g)} + \frac{7}{2}\ \text{O}_2\text{(g)} \longrightarrow 2\text{CO}_2\text{(g)} + 3\text{H}_2\text{O(g)} \end{align*}\Delta _{\text{r}}\text{H}.

Calculaţi variaţia de entalpie în reacţia de ardere a etanului, utilizând ecuațiile termochimice:

\begin{align*} &\text{C}_2\text{H}_6\text{(g)} + \frac{7}{2}\ \text{O}_2\text{(g)} \longrightarrow 2\text{CO}_2\text{(g)} + 3\text{H}_2\text{O(l)}\quad\quad \Delta _\text{r}\text{H}_1=-1560,4\ \text{kJ}\\\\ &\text{H}_2\text{O(g)}\longrightarrow \text{H}_2\text{O(l)}\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\quad\ \Delta _\text{r}\text{H}_2=-44,2\ \text{kJ}. \end{align*}

1. Ordonaţi în sensul crescător al stabilităţii moleculei oxizii \begin{align*} \text{H}_2\text{O(g)} \end{align*}\begin{align*} \text{SO}_2\text{(g)} \end{align*}, utilizând entalpiile molare de formare standard ale acestora: \Delta _{\text{f}}\text{H}_{\text{H}_2\text{O(g)}}^{0}=-241,6\ \text{kJ/mol}\Delta _{\text{f}}\text{H}_{\text{SO}_2\text{(g)}}^{0}=-296,8\ \text{kJ/mol}Justificați răspunsul.

Numere atomice: \text{H}- 1\text{Na} - 11\text{Mg} - 12\text{Al} - 13\text{Cl} - 17.

Mase atomice: \text{H}- 1\text{C} - 12\text{Cl} - 35,5\text{Fe} - 56.

c_\text{ap\u a}=4,18\ \text{kJ}\cdot \text{kg}^{-1}\cdot \text{K}^{-1}.

Subiectul G1. ( OBLIGATORIU PENTRU NIVELUL I)

1. Acidul cianhidric se obţine industrial din metan, prin amonoxidare, la temperatură şi în prezenţa platinei:

2\text{CH}_4\text{(g)} + 2\text{NH}_3\text{(g)} + 3\text{O}_2\text{(g)} \xrightarrow[\ \ \ \ ]{\ \ \text{Pt}\ \ } 2\text{HCN(g)} + 6\text{H}_2\text{O(g)}.

1. Notaţi rolul platinei în această reacţie.
  2. Precizaţi dacă platina se regăsește cantitativ la sfârșitul reacţiei.
  1. Determinaţi volumul de oxigen măsurat la 27^{\circ}\textrm{C} şi 5 \textrm{ atm}, exprimat în litri, necesar obţinerii a 54 \textrm{ g}​ de acid cianhidric.
  2.
    1. Calculaţi numărul atomilor din \begin{align*} 160\text{ g} \end{align*}de oxigen.
    2. Determinaţi masa a \begin{align*} 12,044\cdot 10^{23} \end{align*}​ molecule de amoniac, exprimată în grame.
  3. Determinaţi \begin{align*} p\text{H} \end{align*}-ul soluţiei care conţine \begin{align*} 0,02 \end{align*} mol de acid clorhidric în \begin{align*} 0,2 \end{align*}​ L de soluţie.
  4.
    1. Precizaţi caracterul acido-bazic pentru soluţia al cărei \begin{align*} p\text{H}=1 \end{align*}.
    2. Notaţi culoarea soluţiei al cărei \begin{align*} p\text{H}=1 \end{align*}, după adăugarea a \begin{align*} 2-3 \end{align*} picături de turnesol.

Subiectul G2. ( OBLIGATORIU PENTRU NIVELUL II)

1. Notați expresia matematică a legii vitezei pentru o reacție chimică de tipul \text{A}\longrightarrow \text{produ\c si}​.
  1. Determinați valoarea constantei de viteză pentru o reacție chimică de ordinul II, cunoscând valoarea concentrației reactantului (\text{A}) de 0,5 \text{ mol}\cdot\text{L}^{-1} și viteza de reacție 10^{-4} \text{ mol}\cdot\text{L}^{-1}\cdot \text{s}^{-1}​.
  2. Pentru reacţia de sinteză a amoniacului

\begin{align*} 3\text{H}_2\text{(g)} + \text{N}_2\text{(g)}\rightleftarrows 2\text{NH}_3\text{(g)} \end{align*}

s-au determinat la echilibru, următoarele concentraţii: \begin{align*} [\text{NH}_3]=1\ \text{mol}\cdot\text{L}^{-1} \end{align*}\begin{align*} [\text{H}_2]=5\ \text{mol}\cdot\text{L}^{-1} \end{align*}\begin{align*} [\text{N}_2]=5\ \text{mol}\cdot\text{L}^{-1} \end{align*}. Determinaţi valoarea numerică a constantei de echilibru, \begin{align*} K_c \end{align*}​.

1. Reactivul Tollens este o combinație complexă cu formula \begin{align*} [\text{Ag}(\text{NH}_3)_2]\text{OH} \end{align*}.
    1. Notaţi numărul de coordinare al ionului metalic din reactivul Tollens.
    2. Notați natura legăturii chimice dintre ionul metalic și liganzi în reactivul Tollens.
  2.
    1. Scrieți ecuația reacției de ionizare a amoniacului în soluție apoasǎ.
    2. Notați expresia matematicǎ a constantei de bazicitate a amoniacului, \begin{align*} K_b \end{align*}.​

Mase atomice: \text{H}- 1\text{C} - 12\text{N} - 14\text{O} - 16.

Constanta molară a gazelor: R=0,082\ \text{L}\cdot \text{atm}\cdot \text{mol}^{-1}\cdot \text{K}^{-1}.

Numărul lui Avogadro: \text{N}_{\text{A}}=6,022\cdot 10^{23}\ \text{mol}^{-1}.