Subiectul III

Acestea sunt enunțurile problemelor Subiectului III al modelului de subiect pregătit pentru proba la alegere a profilului și a specializării, la chimie anorganică, filiera teoretică și filiera vocațională, din data de 27 octombrie 2015.

Pentru a vedea rezolvarea completă și realizată conform baremului oficial a problemelor enunțate mai jos, accesează cu încredere această pagină a materialului nostru.

Subiectul F.

1. Ecuația termochimică a reacției de ardere a butanului, C4H10, este:

\text{C}_4\text{H}_{10}(\text{g}) + \frac{13}{2}\ \text{O}_2(\text{g}) \longrightarrow 4\text{ CO}_2(\text{g}) + 5\text{ H}_2\text{O(g)},\ \Delta _\text{r}\text{H}.

Calculaţi variația de entalpie, \Delta _\text{r}\text{H}, în reacția de ardere a butanului, utilizând entalpiile molare de formare standard: \Delta _\text{f} \text{H}^{0}_{\text{C}_4\text{H}_{10}(\text{g})} = - 125,7\text{ kJ/mol}\Delta _\text{f} \text{H}^{0}_{\text{CO}_2(\text{g})} =-393,5\text{ kJ/mol}\Delta _\text{f} \text{H}^{0}_{\text{H}_2\text{O}(\text{g})} =- 241,8\text{ kJ/mol}​.

1. Determinaţi căldura, exprimată în kilojouli, degajată la arderea a 116​ g de butan.
  2. Determinaţi variaţia de entalpie pentru reacţia: \text{CO(g)}+ 2\text{ H}_2(\text{g}) \longrightarrow \text{CH}_3\text{OH(l)}, utilizând ecuaţiile termochimice:

\begin{align*} &\text{CO(g)}+ 1/2\ \text{O}_2\text{(g)}\longrightarrow \text{CO}_2(\text{g})\\ &\text{H}_2\text{(g)}+ 1/2\text{ O}_2\text{(g)} \longrightarrow \text{H}_2\text{O(l)} \\ & \text{CH}_3\text{OH(l)}+3/2\text{ O}_2\text{(g)} \longrightarrow \text{CO}_2\text{(g)}+2\text{ H}_2 \text{O(l)} \end{align*}   \begin{align*} &\Delta _\text{r}\text{H}_1=-283\ \text{kJ} \\ &\Delta _\text{r}\text{H}_2=-285,8\ \text{kJ} \\ &\Delta _\text{r}\text{H}_3=-725,9\ \text{kJ}. \end{align*}

1. Notaţi tipul reacţiei \begin{align*} \text{Reactan\c ti (R)}\longrightarrow \text{Produ\c si de reac\c tie (P)} \end{align*}, pentru cazurile \begin{align*} \text{(a)} \end{align*} şi \begin{align*} \text{(b)} \end{align*}, având în vedere schimbul de căldură cu mediul exterior, utilizând informaţii din graficele de mai jos:

1. Oxizii \begin{align*} \text{NO(g)} \end{align*}\begin{align*} \text{CO(g)} \end{align*}\begin{align*} \text{SO}_2\text{(g)} \end{align*}​ sunt aranjaţi în ordinea crescătoare a stabilităţii moleculei. Scrieți, în ordine crescătoare, entalpiile molare de formare standard ale acestor oxizi. Justificaţi răspunsul.

Numere atomice: \text{H}-1; \text{Na}-11\text{Cl}-17.

Mase atomice: \text{H}-1; \text{C}-12\text{Cl}-35,5.

Subiectul G1. ( Obligatoriu pentru Nivel I )

1. Obiectele confecționate din zinc, în atmosferă umedă bogată în dioxid de carbon, se acoperă cu un strat protector de carbonat bazic de zinc, \text{ZnCO}_3 \cdot \text{Zn(OH)}_2:

2\text{ Zn(s)} + \text{H}_2\text{O(l)} + \text{O}_2\text{(g)} + \text{CO}_2\text{(g)} \longrightarrow \text{ZnCO}_3 \cdot \text{Zn(OH)}_2\text{(s)}

1. Precizați dacă procesul este lent sau rapid.
  2. Notați o metodă de protecție anticorozivă pentru obiectele confecționate din zinc.
  1. Calculați volumul de oxigen, exprimat în litri, măsurat la presiunea de 3 atm și temperatura de 27^\circ\text{C}, care formează carbonat bazic de zinc în reacţia cu 6,5 kg alamă ce conţine 30\%​ zinc, procente masice.
  2. Determinați procentul masic de zinc din carbonatul bazic de zinc.
  3. Calculați numărul ionilor de sodiu din 100 mL soluție de hidroxid de sodiu, cu p\text{H} = 12​.
  4. Notaţi denumirea unui indicator ce colorează în roșu o soluție acidă.

Subiectul G2. ( Obligatoriu pentru Nivel II )

1. Determinaţi constanta de viteză a unei reacții de ordinul 2, de tipul:

2\text{ A}\longrightarrow \text{B}+\text{D},

dacă pentru o concentrație inițială a reactantului de 0,2 \text{ mol}\cdot \text{L}^{-1}, viteza de reacție are valoarea 5\cdot 10^{-7} \text{ mol}\cdot\text{L}^{-1}\cdot \text{s}^{-1}​.

1. În cazul reacției de la punctul \mathit{1}, viteza de formare a produsului (\text{D}) este de 0,3 \text{ mol}\cdot\text{L}^{-1}\cdot\text{s}^{-1}. Determinați viteza medie de consum a reactantului (\text{A})​.
  2. Se consideră reacţia de tipul: \text{A(g)}+\text{B(g)} \rightleftarrows \text{D(g)}. Știind că la echilibru se găsesc 0,5 \text{ mol (A)}1 \text{ mol (B)} și 2,5 \text{ mol (D)}, într-un recipient cu volumul de 2 L, determinaţi valoarea numerică a constantei de echilibru, K_c​.
  3.
    1. Scrieți ecuația unei reacții care justifică afirmația: „Acidul clorhidric este un acid mai tare decât acidul carbonic“.
    2. Scrieți expresia constantei de aciditate, K_a pentru procesul:

\text{HCO}^{-}_{3}+\text{H}_2\text{O}\rightleftarrows \text{CO}^{2-}_{3}+\text{H}_3\text{O}^{+}

1. Ionul de fier trivalent are configurația electronică 1s^22s^22p^63s^23p^63d^5.
    1. Scrieți configurația electronică a atomului de fier.
    2. Notați blocul de elemente din care face parte fierul.

Mase atomice: \text{H}- 1\text{C} - 12\text{O} - 16; \text{Zn} - 65.

Constanta molară a gazelor: R = 0,082\ \text{L}\cdot\text{atm}\cdot\text{mol}^{-1}\cdot\text{K}^{-1}.

Numărul lui Avogadro: \text{N}=6,022\cdot 10^{23}\ \text{mol}^{-1}.