Subiectul I

Acesta este subiectul dat în sesiunea iunie - iulie a examenului de Bac 2015, la proba la alegere - chimie organică, filiera teoretică și filiera vocațională, Subiectul I.

Accesează această pagină pentru a vedea rezolvarea corectă și conform baremului oficial a problemelor de mai jos.

Subiectul A.

Scrieţi, pe foaia de examen, termenul din paranteză care completează corect fiecare dintre următoarele enunţuri:

1. La clorurarea fotochimică a propanului se obţine un amestec organic de reacţie ce conţine ... ... ... compuşi monohalogenaţi. (2/3​)
  2. Omologul superior al 2-metilpropenei are formula moleculară ... ... ... . (\text{C}_4\text{H}_8/\text{C}_5\text{H}_{10}​)
  3. Celuloza este o polizaharidă solubilă în reactiv ... ... ... . (Fehling/Schweizer)
  4. Numărul atomilor de carbon primar dintr-o moleculă de anhidridă acetică este egal cu ... ... ... . (2/4​)
  5. ... ... ... este un aminoacid diaminomonocarboxilic. (Lisina/Valina)

Subiectul B.

Pentru fiecare item al acestui subiect, notaţi pe foaia de examen numai litera corespunzătoare răspunsului corect. Fiecare item are un singur răspuns corect.

1. Dintre compuşii organici: etan, etenă, etină, etanol cel mai ridicat punct de fierbere îl are:
    1. etanul;                      c. etina;
    2. etena;                       d. etanolul.
  2. Neopentanul și 2-metilbutanul se deosebesc prin:
    1. masa moleculară;
    2. compoziția procentuală;
    3. natura atomilor de carbon;
    4. formula brută.
  3. Formulei moleculare \text{C}_4\text{H}_{10}\text{O} îi corespunde un număr total de alcooli primari și terțiari egal cu:
    1. 2;                    c. 4;
    2. 3;                    d. 5.

1. Numărul grupelor hidroxil dintr-o moleculă de fructoză este egal cu:
    1. 2;                    c. 4;
    2. 3;                    d. 5.
  2. În reacţia glucozei cu reactivul Tollens:
    1. glucoza are caracter oxidant;
    2. reactivul Tollens are caracter reducător;
    3. glucoza oxidează reactivul Tollens;
    4. glucoza reduce reactivul Tollens.

Subiectul C.

Scrieţi, pe foaia de examen, numărul de ordine al compusului organic din coloana A însoţit de litera din coloana B, corespunzătoare unei utilizări a acestuia. Fiecărei cifre din coloana A îi corespunde o singură literă din coloana B.

A.

1. celuloza