Subiectul I

Acesta este Subiectul I al modelului de subiect de tip Bac pentru chimie organică, propus elevilor de clasa a XII-a care urmează filiera teoretică sau cea vocațională.

Accesează această pagină pentru a vedea rezolvarea corectă și conform baremului oficial a problemelor de mai jos.

Subiectul A.

Scrieţi, pe foaia de examen, termenul din paranteză care completează corect fiecare dintre următoarele enunţuri:

1. Neopentanul nu conţine atomi de carbon ... ... ... . (terţiar/cuaternar)
  2. Cloroformul este un compus ... ... ... obţinut prin clorurarea fotochimică a metanului. (diclorurat/triclorurat)
  3. Formulei moleculare \text{C}_5\text{H}_{12}\text{O} îi corespund ... ... ... alcooli terțiari. ( 1 / 2 )
  4. Numărul legăturilor peptidice dintr-o moleculă de glicil-valil-alanină este egal cu ... ... ... . ( 2 / 3 )
  5. Cauciucul este un ... ... ... . (materialrigid/elastomer)

Subiectul B.

Pentru fiecare item al acestui subiect, notaţi pe foaia de examen numai litera corespunzătoare răspunsului corect. Fiecare item are un singur răspuns corect.

1. Cracarea n-butanului conduce la formarea unui amestec organic care conţine:
    1. două alchene izomere de catenă şi doi alcani omologi;
    2. două alchene izomere de poziţie şi doi alcani izomeri de catenă;
    3. două alchene omoloage şi doi alcani izomeri de catenă;
    4. două alchene omoloage şi doi alcani omologi.
  2. Numărul legăturilor covalente de tip \pi din molecula acrilonitrilului este:
    1. 3;              c. 1;
    2. 2;              d. 0.
  3. Partea hidrofilă a săpunului cu formula de structură: \text{CH}_3-(\text{CH}_2)_{14}-\text{COO}^-\text{K}^+ este:
    1. \text{K}^+;                                      c. -\text{COO}^-;
    2. \text{CH}_3-(\text{CH}_2)_{14}-               d. \text{CH}_3-(\text{CH}_2)_{12}-\text{COO}^-.
  4. Pentru a forma o tripeptidă cu același număr de atomi de carbon în moleculă ca și valil-valina, α-alanina trebuie condensată cu:
    1. seril-serina;          c. valil-cisteina;
    2. glicil-valina;         d. glutamil-alanina.
  5. Denaturarea unei proteine este un proces ce constă în:
    1. conservarea lanţurilor macromoleculare din structura proteinei;
    2. conservarea proprietăţilor biochimice iniţiale;
    3. modificarea formei spaţiale a proteinelor prin desfacerea unor legături intermoleculare;
    4. modificarea legăturilor peptidice.

Subiectul C.

Scrieţi, pe foaia de examen, numărul de ordine al formulei de structură a radicalului hidrocarbonat din coloana A, însoţit de litera din coloana B, corespunzătoare denumirii acestuia. Fiecărei cifre din coloana A îi corespunde o singură literă din coloana B

A.

1. fermentația alcoolică