Subiectul III

Accesează această pagină a ghidului nostru pentru a vedea problemele care s-au propus la Subiectul III al modelului de subiectul pentru Bacalaureatul din 2015, la Chimie Organică, pentru elevii care urmează filiera tehnologică.

Subiectul F

1. O monozaharidă (\text{M}) cu formula C_nH_{2n}O_n conţine în moleculă 24​ de atomi.
    1. Determinaţi masa molară a monozaharidei (\text{M})
    2. Precizaţi tipul monozaharidei (\text{M}), având în vedere că aceasta are grupa carbonil de tip cetonă.
  2. Amidonul și celuloza sunt compuși macromoleculari naturali.
    1. Precizaţi două surse naturale de celuloză.
    2. Într-o eprubetă se introduc 2-3 mL soluţie de amidon peste care se adaugă 2 picături de soluţie de iod în iodură de potasiu. Notaţi culoarea amestecului final din eprubetă.
  3. Tripeptida (\text{P}) are formula de structură:

Precizaţi numărul legăturilor peptidice dintr-o moleculă de tripeptidă (\text{P}).

1.
    1. Scrieţi ecuaţia reacţiei de hidroliză totală a tripeptidei (\text{P}).
    2. Notaţi denumirea IUPAC a aminoacidului care rezultă la hidroliza totală a tripeptidei (\text{P}).
  2. La pH = 1, valina se găsește sub formă de cation.
    1. Scrieţi formula de structură a valinei, la pH = 1.
    2. Calculaţi masa de oxigen, exprimată în grame, din 0,5 mol de valină.

Subiectul G1 (Obligatoriu pentru Nivel I)

1. O alchină (\text{A}) conţine în moleculă 88,23 \% C în procente de masă. Determinaţi formula moleculară a alchinei (\text{A}).
  2. Benzenul se nitrează cu amestec nitrant. Scrieţi ecuaţia reacţiei de obţinere a 1,3-dinitrobenzenului din benzen și acid azotic.
  3. Notaţi formulele de structură pentru:
    1. 2-metil-2-butenă;
    2. 2,2,4-trimetil-pentan.
  4. Izooctanul este hidrocarbura cu denumirea IUPAC 2,2,4-trimetilpentan și are cifra octanică 100
    1. Scrieţi ecuaţia reacţiei de ardere a 2,2,4-trimetilpentanului.
    2. Calculaţi volumul dioxidului de carbon, exprimat în litri, măsurat în condiţii normale de temperatură și de presiune, care rezultă în urma arderii a 11,4 g de 2,2,4-trimetilpentan.
  5. Notaţi formula de structură a alcanului cu formula moleculară C_5H_{12}, care conţine în moleculă un atom de carbon cuaternar.

Subiectul G2 (Obligatoriu pentru Nivel II)

1. Un alcan (\text{A}) are raportul de masă C : H = 36 : 7. Determinaţi formula moleculară a alcanului (\text{A}).
  2. Scrieţi ecuaţia reacţiei de obţinere a 2,4-dinitrotoluenului din toluen și acid azotic.
  3. Se supun nitrării cu amestec nitrant 46 kg de toluen și se obţin 72,8 kg de 2,4-dinitrotoluen. Calculaţi randamentul reacţiei de nitrare a toluenului.
  4. Acidul acetilsalicilic este o substanţă cristalină, cu gust acru.
    1. Scrieţi formula de structură a acidului acetilsalicilic.
    2. Notaţi numărul legăturilor \sigma dintr-o moleculă de acid acetilsalicilic.
  5. Scrieţi ecuaţiile reacţiilor de obţinere din 2​-pentină a:
    1. N-pentanului;
    2. 2,2,3,3-tetrabromopentanului.

Mase atomice: H- 1; C- 12; N- 14; O- 16.

Volumul molar: V=22,4\ L\cdot mol^{-1}.