Programă Bac Biologie

Materia este împarțită în două mari specializări: Anatomie și fiziologie umană, genetică și ecologie și Biologie vegetală și animală. Biologia vegetală și animală cuprinde materia studiată în primii ani de liceu, clasele a IX-a și a X-a, iar Anatomia și fiziologia umană este studiată în ultimii ani de liceu, clasele a XI-a și a XII-a.

Dacă vrei să te familiarizezi cu cerințele, îți recomandăm să rezolvi cât mai multe modele de subiecte de Bac. Profesorii noștri ți-au pregătit și ei o serie de modele rezolvare de nota 10 ca referință:

Citește „Programă Bac Biologie” și alege în funcție de partea din materie pe care o stăpânești mai bine. În plus, trebuie să te gândești și la facultatea pe care vrei să o urmezi și la cariera pe care ți-o dorești în viitor.

Timpul pe care îl petreci învățând la acestă materie este o investiție în tine și în viitorul tău. Ambele variante îți vor cere foarte mult timp și energie, ambele conțin cantități importante de materie și în mare parte, aceste informații nu coincid decât în linii mari.

Așadar, odată ce te decizi, rămâi pe acestă variantă până la final și încearcă pe cât posibil să nu o schimbi pe parcursul pregătirii tale, pentru că nu ai destul timp și vei deveni și confuz dacă le vei schimba specializările între ele odată ce ai început să înveți.

Programa Bac Biologie | De ce depinde Programa Bacalaureatului la Biologie

Programă Bac Biologie vegetală și animală | Clasele 9-10

• Diversitatea lumii vii
    • Noțiuni introductive
    • Conservarea biodiversității in România
  • Celula - Unitatea structurală și funcțională a vieții
    • Structura, ultrastructura și rolul componentelor celulei
    • Diziunea celulară
  • Ereditatea și variabilitatea lumii vii
    • Concepte: eraditate, variabilitate
    • Mecanismele transmiterii caracterelor ereditare
    • Recombinare genetică prin schimb reciproc de gene
    • Determinism cromozomal al sexelor (fară subtipuri)
    • Influența mediului asupra eredității (mutații, clasificare, factori mutageni)
  • Țesuturi vegetale
  • Țesuturi animale
  • Funcțiile organismelor vii
    • Funcții de nutriție (nutriția autotrofă, nutriția heterotrofă, respirația, circulația, excreția)
    • Funcții de relație (sensibilitatea, locomoția la animale)
    • Funcția de reproducere (reproducerea la plante, reproducerea la om)

În mare, acestea sunt capitolele relevante pentru „Programă Bac Biologie | Clasele 9-10”. Vei găsi o listă mai detaliată în ghidul pentru Bacalaureatul la Biologie Vegetală.

Programă Bac Anatomie și fiziologie umană | Clasele 11-12

• Alcătuirea corpului uman
  • Funcțiile organismului uman
    • Funcția de relație (sistemul nervos, analizatorii, glandele endocrine, sistemul osos, sistemul muscular)
    • Funcția de nutriție (digestia și absorbția, circulația, resporația și excreția)
    • Funcția de reproducere (sistemul reproducător, sănătatea reproducerii, noțiuni elementare de igienă)
  • Genetică
    • Genetică moleculară
      • Acizii nucleici
      • Organizarea materialului genetic
    • Genetica umană
      • Genomul uman
      • Mutageneza și teratogeneza
      • Domenii de aplicabilitate în Genetica umană
  • Ecologie umană
    • Caracteristicile ecosistemelor antropizate și modalități de investigare.

Pe scurt, acestea sunt capitolele cele mai importante pentru „Programă Bac Biologie | Clasele 11-12”. Vei găsi o listă mai amplă în ghidul pentru Bacalaureatul la Biologie - Anatomie.

Pentru a te asigura că deții toate cunoștințele necesare obținerii unui rezultat bun citește Manualul nostru de Anatomie, Genetică și Ecologie.