Bac 2020

Bacalaureat 2020 - Toate informațiile de care ai nevoie pentru îmbunătățirea performanțelor școlare

Notă: Această pagină se află în curs de actualizare.

Update 30.06.2020: Rata de promovare pentru promoția 2020 este de 71.4%, iar pentru promoțiile anterioare este de 25%. Rata de promovare înainte de constestații a fost de 62.9%.

Conform Ministerului Educație, din 147.790 candidați prezenți au promovat examenul 92.930 și media 10 a fost obținuta de 232 de elevi.

Conform datelor publicate de catre Ministerul Educației: ”Pe discipline de examen, situația candidaților cu note de 10 este următoarea:

• 1.927 au obținut nota 10 la proba de Limba și literatura română;
  • 209 au obținut nota 10 la proba de Limba și literatura maternă;
  • 5.624 au obținut nota 10 la proba obligatorie a profilului (Matematică - 2.241 / Istorie - 3.383)
  • 6.799 au obținut nota 10 la proba la alegere a profilului și a specializării.”

Update 25.05.2020: A fost aprobat noul calendar de organizare și desfășurare a examenului național de Bacalaureat în anul școlar 2019-2020.

Conform Ministerului Educației: ”Elevii care se află în izolare sau cei confirmați pozitiv cu noul coronavirus, dar și cei care au diferite afecțiuni cronice sau cei care prezintă un risc crescut de infecție/de a dezvolta complicații asociate infecției Sars-CoV-2 vor susține probele pentru examenul național de Bacalaureat conform unei proceduri speciale, elaborate de către Ministerul Educației și Cercetării și Ministerul Sănătății.”

Update 14.05.2020

Conform Ministerului Educației: ”Bacalaureat 2020: probele de evaluare a competențelor lingvistice și digitale se echivalează/recunosc conform metodologiei elaborate de Ministerul Educației și Cercetării

Pentru anul școlar 2019-2020, probele de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română, probele de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă pentru elevii care au urmat studiile liceale într-o limbă a minorităţilor naţionale, probele de evaluare a competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională studiată pe parcursul învăţământului liceal și probele de evaluare a competenţelor digitale se echivalează/se recunosc conform metodologiei aprobate prin ordin al ministrului educației și cercetării, în termen de 15 zile de la intrarea în vigoare a ordonanței de urgență.”

Update 27.04.2020: Examenul de Bacalaureat va începe în data de 22 iunie cu probele scrise, urmând ca apoi să se desfășoare și probele de competențe lingvistice.

Update: 07.04.2020 - Ministerul Educației

În funcție de data la care se vor relua cursurile, probele scrise ale examenului național de Bacalaureat ar putea fi organizate în luna iulie.

Programele de examen pentru Bacalaureat nu vor cuprinde materia aferentă semestrului al II-lea.

Sesiunea specială a examenului național de Bacalaureat pentru olimpici va fi anulată.

Bac 2020 | Calendar

Conform proiectului Ministerului Educației, examenul de Bacalaureat din anul 2020 va debuta în data de 22 Iunie 2020 - cu proba scrisă la limba și literatura română – proba E a). Proba obligatorie a profilului urmează să se desfășoare în 24 iunie 2020.

Mai multe despre desfășurarea examenului de Bac 2020 vei afla consultând calendarul actualizat cu informațiile publicate de către Ministerul Educației.

Bac 2020 | Programă

Pentru a fi la curent cu tot ce înseamnă examenul de Bacalaureat 2020, editorii cu care colaborează echipa Liceunet au conceput această pagină cu informații folositoare. Vei găsi detalii despre programă, desfășurarea probelor orale și scrise, dar și ghiduri, eseuri sau rezolvări ale examenelor din sesiunile precedente care te vor ajuta să obții un punctaj cât mai mare la Bacul din 2020.

Pe această pagină vom publica cele mai noi informații despre examenul de Bacalaureat, astfel încât dacă apar modificări importante, tu să fii la curent cu ele.

Folosește materialele pe care ți le pune la dispoziție echipa Liceunet pentru a fi cât mai pregătit pentru Bacalaureatul din 2020.

1. Modele de subiecte
  2. Proba la alegere a profilului și specializării (Biologie, Geografie etc.)
  3. Proba obligatorie a profilului (Matematică sau Istorie);
  4. Bac Matematică;