Bacalaureat Istorie 2017 | Sesiunea iunie - iulie (rezervă)

Vrei să vezi care reste rezolvarea conform baremului a rezervei examenului de Bac la Istorie sesiunea iunie - iulie 2017?

Citește acest eBook și vei vedea modul în care trebuie rezolvare cele 3 subiecte:

Subiectul I: numirea domnitorului, relație cauză efect stabilită între două informații selectate  din sursa B, litera corespunzătoare sursei care susține că marile puteri au hotărât alegerea câte unei adunări consultative speciale în fiecare Principat, prezentarea literei corespunzătoare sursei care susține că marile puteri au hotărât alegerea câte unei adunări consultative speciale în fiecare Principat și menționarea o asemănare între două acțiuni desfășurate de România în cadrul „crizei orientale” din a doua jumătate a secolului al XIX-lea.

Subiectul II: printre cerințele subiectului 2 vei găsi următoarele - precizarea secolul la care se referă sursa, numirea luptei antiotomane precizată în sursă, menționarea domnului Moldovei și o cauză a conflictului cu otomanii, argumentarea printr-un fapt istoric relevant, afirmația conform căreia românii se implică prin diplomație în relațiile internaționale din a doua jumătate a secolului al XVI-lea.

Subiectul III presupune realizarea unui eseu despre naţional-comunism şi democrație în România.

Citind această rezolvare a examenului de Bac din 2017 vei înțelege mai bine cum trebuie tratat și care este modul de prezentare adecvat pentru cele trei subiecte.

Bacalaureat Istorie 2017 | Sesiunea iunie - iulie (rezervă)

Review-urile utilizatorilor
  • 11.05.2020