Plumb de George Bacovia Comentariu

6 6 6 6 6 6 (1 review-uri)

„Plumb de George Bacovia – Comentariu” este un ghid care conține pașii pe care trebuie să îi urmezi atunci când trebuie să scrii un comentariu de nota zece.

Ghidul te va ajuta să obții rezultatele cele mai bune la Bacalaureat și la alte examene sau lucrări din cadrul liceului.

Ghidul care te va ajuta să scrii un comentariu al poezei „Plumb” de George Bacovia reprezintă și un suport de studiu care îți va ușura munca la școală și te va ajuta să înțelegi mai bine conceptele operaționale.

În plus, comentariul nostru complex conține:

• sfaturi practice;
  • explicații și exemple clare;
  • semnificația titlului;
  • identificarea elementelor de versificație;
  • demonstrarea apartenenței poeziei la simbolism.

Citește acum ebook-ul nostru și indiferent de cerințele de la Bacalaureat și vei fi pregătit să realizezi un comentariu de excepție pentru poezia „Plumb” de George Bacovia. În plus, în paginile acestui ghid vei găsi trimiteri spre alte materiale de nota 10, redactate de către profesori cu experiență, motiv pentru care nu ai de ce să îți faci probleme în ceea ce privește corectitudinea informațiilor.

Iată un preview al informațiilor pe care le vei găsi în acest eBook:

Poezia insistă și asupra utilizării sugestiei, așa cum se întâmplă în poeziile simboliste.

Stările interioare lirice sunt transmise cu ajutorul funcției expresive și estetice a sunetelor, culorilor, simbolurilor: „scârțâiau coroanele de plumb”, „flori de plumb”, „atârnau aripile de plumb”, „funerar veșmânt”, dar și cu ajutorul sinesteziei, procedeul care permite asocierea mai multor percepții și simțuri diferite în mod concomitent. Astfel, se produce o încărcare a strofelor cu obiecte de plumb, care conferă poeziei o realitate monstruoasă: „coroanele de plumb”, „amorul meu de plumb”, „aripile de plumb”.

Click aici pentru a citi eBook-ul acum

Review-urile utilizatorului pentru: Plumb de George Bacovia Comentariu

, 26.06.2015